Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лав уби шестгодишно момче во зоолошка градина во Палестина

Полицијата во Палестина објави дека лав убил шестгодишно момче во зоолошка градина во Појасот Газа.

Информират дека 6-годишниот Хамад Иктиет се качил на оградата на зоолошката градина во градот Кан Јунис и стигнал до отворот во кафезот пред да биде нападнат од лавот, пренесува „The Times of Israel“.

Семејството на момчето ги негираше полициските наводи, тврдејќи дека момчето кое со мајка си и другите членови на семејството ја посетувало зоолошката градина стигнало само до надворешната ограда. Тие нагласија како лавот кој стоел покрај таа ограда го нападнал момчето.

Ова е прв познат случај животно да убие човек во една од приватните зоолошки градини на пренаселената и сиромашна палестинска територија, пишуваат агенциите. Според написите, Газа има неколку мали приватни зоолошки градини каде животните се чуваат во очајни услови.

Истите анализираат дека животните таму живеат во екстремно лоши услови поради негрижа, глад, недостаток на медицинска нега и постојани конфликти меѓу Израел и Хамас. Меѓународните групи за заштита на животните спроведоа неколку мисии за евакуација на животните, особено лавовите, во безбедни засолништа во Јордан и Африка.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе