Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борел: ЕУ го поздравува усвојувањето на Декларацијата за исчезнати лица и очекува напредок

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, во Брисел изјави дека ЕУ го поздравува усвојувањето на Декларацијата на претседателот Александар Вучиќ и премиерот Албин Курти за исчезнатите лица и оти очекува двете страни да постигнат опиплив напредок во решавањето на случаите на исчезнати лица и исполнување на обврските кон семејствата.

Постигнатиот напредок редовно ќе го оценува Заедничкиот комитет за мониторинг, со кој претседава ЕУ, задолжен за следење на спроведувањето на Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија и неговиот анекс за спроведување, се вели во писмената изјава на Борел.

Борел изјави дека со усвојувањето на Декларацијата, Вучиќ и Курти ја потврдиле важноста за решавање на судбината на преостанатите исчезнати лица, го препознале проблемот како хуманитарен и ја истакнале итната потреба од дополнителни заеднички напори за ублажување на состојбата на погодените семејства и поширока заедница.

„Од 6.065 случаи на исчезнати лица меѓу 1 јануари 1998 година и 31 декември 2000 година, 1.621 остануваат нерешени. По повеќе од 20 години, нивните семејства сè уште живеат во тага, не знаејќи каде се нивните најблиски. Семејствата имаат право да знаат судбината на нивните роднини, како и на општеството во целина“, напиша Борел.

Тој додаде дека решавањето на прашањето за исчезнатите не е само хуманитарна обврска, туку и клучен фактор за помирување и доверба меѓу луѓето.

Вучиќ и Курти вечерва ја усвоија Декларацијата за исчезнати лица, на средба со Борел, специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак и главните преговарачи на Белград и Приштина, Петар Петковиќ и Бесник Бислими, како дел од бриселскиот дијалог.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе