Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Американскиот амбасадор во Пекинг: Кина да направи притисок врз Русија за да ја прекине војната во Украина

Американскиот амбасадор во Кина, Николас Барнс, изјави дека Пекинг треба да изврши притисок врз Русија за да ја прекине војната во Украина.

„Она што треба да го видиме од Кина е да изврши притисок врз Русија да ги повлече своите трупи, за да може Украина да ја врати целата своја територија и повторно да биде целосно суверена, во секоја смисла на зборот“, рече Барнс пренесува „CNN“.

Тој додаде дека би било корисно „ако Кина ја принуди Русија да престане да ги бомбардира украинските училишта, болници и станбени згради“. Барнс изјави дека во последните два месеци имало огромна загуба на човечки животи поради руските воздушни напади.

Американскиот амбасадор во Кина рече дека разговорот меѓу кинескиот претседател Шји Џјинпинг и украинскиот претседател Володимир Зеленски бил добар прв чекор, но дека не е јасно што ќе излезе од тоа.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе