Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Седум години сексуално експлоатирале девојче, поведено обвинение против 18 лица во Њујорк

Седум години, девојче (13) било сексуално експлоатирана во Њујорк.

Полицијата објави обвиненија против 18 лица обвинети за сексуална трговија, силување и злоупотреба на дете за кое обвинителите велат дека било принудено да се занимава со проституција.

Истрагата се фокусираше на Ендрју Доерти (49) од Данди, кој е обвинет за сексуално злоставување на детето кога имало 13 години помеѓу 2017 и 2019 година. Злоупотребата се случила во период од седум години на различни локации во округот Јејтс.

Судските документи и истражителите не ја открија поврзаноста на детето со Доерти или со другите обвинети во случајот. Државната полиција соопшти дека нивната истрага започнала на 13 октомври 2022 година и дека во текот на следните неколку месеци, со помош на други истражители, уште 17 лица биле уапсени и обвинети.

Кога станува збор за вооружени закани, Доерти е обвинет дека му се заканувал на детето со пушка од 22 милиметри. Тој, исто така, се тврди дека профитирал од принудувањето на девојката на проституција од 2019 до 2022 година. Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува затворска казна до 10 години.