Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Хрватски лекар се обидел да силува млади мажи, на испит ги допирал по гениталиите – судот му изрече и пресуда

Во девет евидентирани случаи, лекарот ги искористил сите можни ситуации за несоодветно да ги допира помладите мажи по гениталиите, задникот, внатрешниот дел на бутовите.

Докторот е осуден на затворска казна од три години и шест месеци за сторени повеќе кривични дела – обид за силување и развратни дела. Пресудата е правосилна, што значи дека лекарот има право на жалба. Пресудата е изречена по долги години судење. Според сите 11 точки од обвинението, тој е осуден на вкупно шест години затвор.

Лекарот е обвинет дека во 2014 и 2015 година извршил повеќе кривични дела силување во обид и развратни дејствија врз помлади мажи. Како што е наведено во првостепената пресуда, на која осудениот има право на жалба, се започнало уште во 2014 година, кога во ординација бил евидентиран првиот случај на обид за силување и блуд.

Лекарот за време на испитот извршил и други кривични дела во воспитна установа. Се обидел да ја стави раката на гениталиите на неколку млади момчиња преку нивната облека.

Лекарот долго се бранел со молчење. Тој пред судечкиот совет рекол дека долгата постапка е директна последица на тоа што сакале да го деградираат на работа како лекар, предавач, сопруг и татко и дека тоа е монтирана постапка во која учествувале неговите колеги од работа.

Тој рекол дека други млади луѓе лажно го обвиниле за паричен надомест.

„Сè уште работам и живеам со крената глава бидејќи никогаш никого не сум повредил“, изјавил докторот на суд

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе