Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Кучето робот Спот бара преживеани во урнатата гаража во Њујорк

Куче робот се движи меѓу урнатините од катната гаража во Њујорк со цел да пронајде преживеани, но и да го процени уривањето, во кое загина еден работник, а повредени се пет лица.

Кучето по име Спот се користи наместо пожарникарите откога спасувачката акција беше проценета како ризична.

„Фала му на бога што имаме куче робот што може да влезе во зградата. Идеално е затоа што не мораме да испраќаме човечко суштество во зграда која е нестабилна“, изјави градоначалникот Ерик Адамс.

Вредноста на роботот е речиси 75.000 долари.

Спот е тежок 30-ина килограми, а е создаден од „Бостон динамикс“.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе