Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Откриена тајната за популарните компирчиња на „Мекдоналд“: познат тиктокер го обелодени нивниот состав

Популарниот ТикТокер Џордан Хаулет (26), кој тврди дека ги знае најсочните тајни на „Мекдоналдс“, изнесе шокантно тврдење.

Тој тврди дека светски познатиот помфрит од „Мекдоналдс“ е далеку од вегетаријански.

Укажувајќи на природниот вкус на говедско месо, наведен како состојка на онлајн менито на компанијата во САД, Хаулет вели дека знае зошто помфритот од „Мекдоналдс“ има различен вкус од сите други.

„Тоа е затоа што „Мекдоналдс“ го готви својот помфрит со вкус на говедско месо измешан со нивното растително масло“ објаснува креаторот на содржината од Сан Диего во видеото на ТикТок објавено минатата недела, кое има 9,6 милиони прегледи.

„Еве зошто помфритот е толку добар, но тоа е веројатно лоша вест за вегетаријанците. Без разлика дали содржат месо или не – тоа не го менува мојот став за компирчињата од „Мекдоналдс“. Сè уште уживам во нив“ нагласи Хаулет, познат и по прекарот Џордан Пастувот и тврди дека „Мекдоналдс“ му се заканува поради откривањето на оваа тајна.

Познатиот синџир за брза храна реагираше на нивната веб-страница од каде појаснија дека нивните добавувачи делумно ги пржат исечените компири и користат мешавина од масло која содржи арома на говедско месо.

„Исто така, природниот вкус на говедско месо содржи хидролизирана пченица и хидролизирано млеко како почетни состојки“ наведува компанијата.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе