Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

(Видео) Путин им подари икони на руските војници во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе Велигден на војниците и им подари копија од иконата „Спасител без раце“, која, како што нагласи, му припаѓа на „еден од најуспешните министри за одбрана на Руската империја“.

Путин присуствуваше на состанокот на воената команда во регионот Херсон за да ги слушне извештаите на командантот на воздухопловните сили и армиската група „Днепар“ и други високи офицери за ситуацијата во регионите Херсон и Запорожје, што Москва ги објави да биде дел од Русија.


Херсон и Луганск беа меѓу четирите региони анектирани од Русија минатата година, потег што Западот не го призна.

Генералниот полковник Олег Макаревич го информирал дека „ја презема одбраната во согласност со наредбите“.

„Ви посакувам добро здравје“, додал Макаревич, по што Путин го поздравил со ракување, пренесува руски Тасс.

Отворајќи го состанокот, Путин рече: „Не сакам да ве оттргнам од вашите директни должности поврзани со командата и контролата, затоа ние работиме овде, накратко, но до точка. За мене е важно да го слушнам вашето мислење за развојот на ситуацијата, да ве слушам, да разменуваме информации“, рече Путин.

Тој се обрати до командантот на Воздухопловните сили, генерал-полковник Михаил Јуриевич Теплински за да ги каже своите размислувања.

„Знам дека тој долго време беше на линијата на фронтот во име на началникот на Генералштабот и министерот за одбрана, даде многу детален извештај“, посочи претседателот.

Обраќајќи му се на Теплински, Путин рече дека може да ја земе иконата со себе во војна. „Михаил Јуриевич може да го понесе со себе, како што ќе одлучите“, рече шефот на државата.

Ова е прва посета на Путин на регионот Херсон. Тој беше во Мариупол на 19 март, а потоа го посети и Ростов на Дон, каде што одржа состанок и ги слушаше извештаите на воените лидери во штабот на специјалната воена операција, пренесува Тасс.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе