Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Одрон во Пакистан затрупа камиони – две лица загинаа, по десетици се трага

Одрон затрупа неколку камиони на автопатот по должината на границата меѓу Пакистан и Авганистан, при што загинаа две лица, а десетици беа заробени, соопштија локалните власти.

Во тек е спасувачка операција на десетици пожарникари со тешка механизација на граничниот премин Торкам, изјави официјалниот претставник Насир Кан.

Свлечиштето беше предизвикано од обилни дождови и невреме со грмотевици што зафати неколку северни и северозападни региони на Пакистан во текот на ноќта од неделата кон понеделникот, додаде Кан.

Спасувачите извлекоа двајца мртви авганистански државјани, а најмалку шестмина повредени се пренесени во болница, изјави друг претставник на локалната администрација, Калид Африди. „Можеби повеќе од 40 луѓе се заробени“, рече Африди.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе