Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Тајван купува 400 противбродски ракети „харпун“ од САД за да ја одврати кинеската инвазија

САД ќе му обезбедат на Тајван 400 мобилни противбродски ракети „харпун“, кои се лансираат од копно, во вредност од 1,17 милијарда долари за да може да одврати потенцијална кинеска инвазија од море, пренесува „Блумберг“ цитирајќи го претседателот на Американско-тајванскиот деловен совет, Руперт Хемонд-Чејмберс, и други познавачи на ситуацијата.

На 7 април американската морнарица му додели на „Боинг“ договор за снабдување со 400 ракети „харпун“ и соодветна опрема за поддршка за неименуван примач со речиси 630 милиони долари резервирани за воена продажба во странство, според американското Министерство за одбрана.

Со договорот ќе се комплетира продажбата тешка 2,37 милијарди долари на 100 системи за крајбрежна одбрана „харпун“ (HCDS), 400 проектили „харпун блок 2“ и 25 радарски камиони, кој беше одобрен од американскиот Стејт департмент во октомври 2020 година.

Во март 2022 година морнарицата го додели договорот за 100-те фрлачи и 25 радари, но не и за ракетите.

На американското Министерство за одбрана му беа потребни речиси две и пол години да додели договор за производство и испорака на ракетите „харпун“ за Тајван, а вкупниот износ на заостанатото оружје за Тајван е речиси 19 милијарди долари.

Претходно во април, американските медиуми објавија дека американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, разгледува повеќе од 80 внатрешни препораки од тимот на Пентагон задолжен да го забрза процесот на продажба на странска војска, а една од основните причини за реформите е заостанатото оружје за Тајван.

Иако Вашингтон одамна одржува политика на стратешка двосмисленост кон Тајван – намерно оставајќи го нејасно дали ќе го брани Тајпеј во случај на напад – претседателот Џо Бајден во повеќе пригоди изјави дека американските сили, всушност, ќе му помогнат на Тајван.

Претставници на неговата администрација, од друга страна, се дистанцираа од некои од тие коментари инсистирајќи дека американската политика сепак не е променета.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе