Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Рускиот суд ја одби жалбата на американскиот новинар, Гершкович останува во притвор до 29 мај

Московскиот градски суд денеска ја отфрли жалбата на американскиот новинар Еван Гершкович и одлучи тој да остане во притвор до 29 мај.

Новинарот на „Волстрит џурнал“ поднесе жалба против одредениот притвор под обвинение дека се занимавал со шпионажа во Русија.

Гершкович (31) е првиот американски дописник од крајот на Студената војна, кој е приведен во Русија поради наводна шпионажа.

Руската Федерална служба за безбедност го приведе во Екатеринбург на 29 март и го обвини дека се обидел да добие доверливи информации за руска фабрика за оружје.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе