Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Откриена е причината за нападот врз јапонскиот премиер

Рјуџи Кимура, осомничен дека фрлил димна бомба врз јапонскиот премиер Фуми Кишида, има досие дeка ја тужи владата, тврдејќи дека неправедно му било забрането да се кандидира на националните избори, објавија денеска јапонските медиуми.

Кимура во јуни минатата година поднесе тужба до Окружниот суд во Коби, тврдејќи дека нема право да се кандидира за функцијата поради неговата возраст и неможноста да подготви депозит од три милиони јени (22.339 долари), објави дневниот весник „Yomiuri“.

Судот ја отфрли тужбата, во која Кимура бараше отштета од 100.000 јени за менталната болка што наводно ја претрпел, се вели во извештаите.

Против оваа пресуда Кимура се жалеше до Високиот суд во Осака, тврдејќи дека актуелните политички сили незаконски останале на власт, а одлуката за тоа ќе биде донесена следниот месец, објавија јапонските медиуми.

Јапонските власти упаднаа во домот на Кимура во Каваниши, префектурата Хјого во неделата, еден ден откако тој беше уапсен на местото на настанот кога, наводно, се обидел да го нападне Кишида со експлозивна направа за време на изборниот говор на премиерот во градот Вакајама.

Кимура допрва треба официјално да биде обвинет за инцидентот.

За да ја зголемат безбедноста по инцидентот, владата на Кишида и владејачката Либерално-демократска партија одлучија да ги преместат предизборните говори на високи функционери во затворени простории и да ги прегледуваат личните работи, објавија тамошните медиуми.

Инцидентот покрена алармантни прашања за состојбата на ВИП безбедноста во Јапонија, на помалку од една година откако беше убиен поранешниот премиер Шинзо Абе и еден месец пред Јапонија да биде домаќин на лидерите на Групата седум (Г7).

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе