Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

ОН: Околу 48 милиони луѓе во Африка се соочуваат со глад и недостаток на храна

Околу 48 милиони луѓе во Западна и Централна Африка ќе се соочат со акутна несигурност на храна во наредните месеци, поттикната од климатските шокови, Ковид-19 и високите цени, предупредија хуманитарните агенции на Обединетите нации.

Западна и Централна Африка се соочуваат со зголемени ризици поради високите температури и непредвидливите врнежи. Војната во Украина придонесе за недостиг на храна и ѓубрива во еден од најсиромашните региони во светот.

Се прогнозира дека 48 милиони луѓе ќе останат без редовен пристап до безбедна храна за време на „посната сезона“ од јуни до август, според регионалната анализа за безбедноста на храната презентирана од Светската програма за храна на ОН, хуманитарната агенција OCHA, Организација за храна и земјоделство (ФАО) и УНИЦЕФ.

Рекордни 45.000 луѓе во Сахел се очекува да се соочат со катастрофален глад, блиску до најлошото ниво на глад, се вели.

„Зголемената несигурност и конфликти значат дека ранливоста во регионот се зголемува и дека е сè потешко да се помогне на заедниците во изолираните области“, рече шефицата на УНИЦЕФ за Западна и Централна Африка, Мари-Пјер Поаре.

Околу 16,5 милиони деца на возраст под пет години ќе се соочат со акутна неухранетост оваа година, се вели во анализата. Зависноста на регионот од увоз го направи ранлив на високи глобални стапки на инфлација, иако многу делови од Западна Африка забележаа зголемување на врнежите и зголемување на производството на житни култури во 2022 година.

„Време е за акција за зајакнување на земјоделското производство за да се обезбеди суверенитет на храната во нашиот регион“, рече Роберт Гај, подрегионален координатор на ФАО за Западна Африка.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе