Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

ФИНСКА ВЛЕГУВА НА НАТО: Турција конечно го одобри барањето

Турција конечно ја одобри апликацијата на Финска за приклучување кон НАТО, ставајќи крај на повеќемесечните одложувања, но во исто време продолжи да ја блокира Шведска да се приклучи на воената алијанса.

Турскиот парламент во четвртокот едногласно гласаше за членство на Финска, отстранувајќи ја последната пречка во процесот на пристапување.

Гласањето е исполнување на „ветувањето“ на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека ќе и дозволи на Финска да се приклучи на одбранбениот сојуз, пренесува Си-Ен-Ен.

Ова го објави и Јенс Столтенберг на Твитер.

Турција беше последната од 30-те членки на НАТО што го одобри членството на Финска, додека Унгарија тоа го направи само во понеделникот.

Финска и Шведска со децении се залагаат за неусогласување со НАТО како начин да се избегне провокација на Москва. Сепак, тоа се промени кога рускиот претседател Владимир Путин им нареди на своите војници да влезат во Украина и ги принуди двете скандинавски земји да го преиспитаат својот неутрален статус.