13.8 C
Скопје
30. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТТОП ВЕСТИ

Поранешниот американски потпретседател мора да сведочи во истрагата за нападите на Капитол на 6 јануари

Пред големата порота за разговорите, федерален судија одлучи дека поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс мора да сведочи за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Судијата во одлуката рече дека Пенс сепак може да одбие да одговори на прашања поврзани со 6 јануари, пренесува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на анонимни извори, додавајќи дека Пенс сепак може да поднесе жалба на пресудата.

Ен-Би-Си, исто така, објави за одлуката на судијата, цитирајќи извори запознаени со пресудата, кои рекоа дека таа го принудува поранешниот потпретседател на Трамп да се појави пред федералната голема порота, но дека тој е заштитен од сведочење на 6 јануари 2021 година. „Њујорк тајмс“ напиша дека според пресудата, Пенс мора да се појави на суд.

Претставниците на специјалниот советник Џек Смит, кој ја води истрагата на Министерството за правда за наводните напори на Трамп и неговите сојузници да ја поништат загубата на изборите во 2020 година, не беа веднаш достапни за коментар, ниту пак претставниците на Пенс.