15.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Трамп: Путин и Шји се многу паметни луѓе, со нашата глупава политика ги натеравме да се здружат

На големиот митинг на неговите приврзаници во градот Вако, Трамп првин повтори дека претседателот Џо Бајден ги претворил САД во банана република.

Затоа веднаш предупреди: „Такви станавме, но ова е наша земја и нема да ја толерираме!“

Потоа повторно оцени дека главна закана за САД не е ниту Кина ниту Русија, туку врвот на администрацијата на Бајден.

За итни проблеми, кои треба да се решат како приоритет, тој се изјасни: заштитата на американските граници, изборниот и гласачкиот систем и фактот што агенциите за спроведување на законот и заштитата станаа политичко оружје.

„Ако не победиме на изборите во 2024 година, нашата земја е осудена на пропаст“, ​​ги предупреди тој своите сонародници од Вако.

На средбата тој исто така рече дека Владимир Путин и Шји Џјинпинг во Москва се договориле за светскиот поредок во следните 100 години.

„Сега Русија, Кина и Иран се заедно. Видовте паметен претседател Шји Џјинпинг и паметен претседател Путин – многу паметни луѓе – како зборуваат за светскиот поредок во следните сто години. За големо ‘ресетирање’ невидено во последните 100 години. Ја слушнавте таа неверојатна изјава додека стоеја, а микрофонот остана вклучен. Тоа е страшна изјава. Русија, Кина и Иран сега се здружија и формираа сојуз. Тоа е нешто невозможно. Според природата на работите, многу е тешко да се обединат Русија и Кина. Но, ние ги принудивме да се здружат со нашата глупава енергетска политика. А ним им се придружија Иран и Саудиска Арабија“, предупреди Трамп.

„Сето тоа се случи за време на Бајден. Тоа е неверојатно. И сето тоа се случи во изминатата една и пол година. Имав добри односи со Путин. Сакаше мир, а сега, се чини, ќе добие сè. Неговиот разговор со Шји за светскиот поредок е една од најтажните работи што можете да ги замислите“, порача Трамп.