Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Севернокорејскиот лидер затвори цел град, војската оди од куќа до куќа

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го заклучи целиот град откога војската забележа дека недостигаат 653 куршуми. Во согласност со законот, тој што неовластено поседува или пренесува огнено оружје, муниција или оружје ќе се казни со работа подолго од три години.

Жителите стравуваат од одмазда, а војската пребарува од куќа до куќа за муниција во градот Хјесан, кој има околу 200.000 жители.

„Градот ќе остане затворен додека не бидат пронајдени сите 653 куршуми“, изјави жител на северната провинција Рајанганг, каде што се наоѓа Хјесан.

Исчезнувањето на муницијата од автоматите било откриено на 7 март кога војниците на 7. корпус на Корејската народна армија се повлекувале од областа околу градот, кој се наоѓа на границата со Кина. Тие беа распоредени таму во 2020 година за да обезбедат затворање на границите на почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Откога војниците не успеаја сами да ги пронајдат исчезнатите куршуми, почна опсежна истрага од куќа до куќа. Оние што нема да пријават пронајдени куршуми би можеле да бидат казнети, рекол анонимен извор, пренесе „Дејли мејл“.

Властите прибегнаа кон заплашување и шират лага дека повлекувањето на армијата е поврзано со безбедноста на Ким Џонг-ун.

Преселувањето толку голема сила надвор од граничната област за да го заштити Ким Џонг-ун, луѓето би можеле да го протолкуваат како земјата да е нападната.

Жителите стравуваат дека ако нема решение, властите по случаен избор ќе казнат некој кој можеби е целосно невин.