Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Проблем на летот Сплит – Рим: авионот полетал, па веднаш се вратил, меѓу патниците бил и министерот

Авионот на хрватската компанија „Кроација ерлајнс“ на релација Сплит – Рим со 158 патници синоќа беше вратен на пистата веднаш по полетувањето, пренесуваат медиумите во регионот.

Меѓу патниците бил и министерот за внатрешни работи, Давор Божиновиќ.

Патниците се симнати, а летот доцнел околу три часа поради сомневање за технички дефект, објавија хрватските медиуми.

„Не е прв пат да се случуваат технички неисправности во авионите“, изјави Божиновиќ за ТВ „Нова“.

Божиновиќ денеска во Рим има средба со својот италијански колега, а тема на нивниот разговор е миграцијата, што ја оцени како тема број еден.