Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Бројот на загинати во земјотресите во Турција надмина 50.000

Бројот на загинати во разорните земјотреси што минатиот месец ја погодија јужна Турција се искачи на 50.096, потврди Управата за вонредни ситуации (АФАД).

Претседателот на АФАД, Јунус Сезер (Јунус) изјави дека се повредени 107.204 лица.

Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ги погодија јужните делови на Турција на 6 февруари, со епицентар во Кахраманмарас.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Турција беа погодени од разорните земјотреси, како и многу други во северна Сирија.