6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Експлозија одекна во целиот град: детонирана подводната мина кај Риека

Во 13 часот и 17 минути на отворено море, среде Кварнерскиот залив, беше детонирана подморската мина, останата од Втората светска војна, која утрово во 9 часот беше извлечена од пристаништето во Риека.

Иако се случила на значително растојание од Риека, експлозијата одекнала силно низ градот.

Полициската управа Приморје-Горски Котар утрово објави видео снимка од противбродската мина од пристаништето во Риека, а поради нејзино отстранување, градот денеска беше речиси парализиран.

Спонзорирано: