Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Северна Кореја лансира нова балистичка ракета, САД и Јужна Кореја се заканија со воен одговор

Северна Кореја денеска лансираше балистичка ракета со краток дострел (СРБМ) од нејзиниот западен брег, соопшти војската на Јужна Кореја.

Во соопштението на заедничкиот генералштаб на јужнокорејските и американските вооружени сили, беше објавено дека проектилот бил лансиран во 11:05 часот по локално време од областа Тонгчанг-ри на западниот брег на Северна Кореја и дека проектилот летал 800 километри пред да падне во морето, пренесува Јонхап.

Во соопштението се наведува дека ова е уште една провокација и непријателски чин на Пјонгјанг поради тековните заеднички воени маневри на јужнокорејските и американските вооружени сили.

„Разузнавачките служби на Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави вршат сеопфатна анализа на спецификите на лансираните ракети“, се вели во соопштението, во кое се додава дека сојузниците ќе ја изведат својата комбинирана воена вежба „со висок интензитет и темелност“.

Јужна Кореја и САД ја изразија својата решеност да ја задржат максималната борбена готовност во случај на какви било провокации од Северна Кореја.

„Силно ја осудуваме серијата ракетни тестови на севернокорејски балистички ракети како чин на сериозна провокација што им штети на мирот и стабилноста не само на Корејскиот полуостров, туку и на целата меѓународна заедница. Тоа е јасно кршење на Резолуцијата на Советот за безбедноста на ОН“, се наведува во соопштението на Здружениот Генералштаб и се апелира до Пјонгјанг веднаш да ги прекине сите лансирања на проектили.

Јапонскиот министер за одбрана Тоширо Ино оцени дека однесувањето на Северна Кореја е неприфатливо, бидејќи го загрозува меѓународниот мир и безбедност.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе