Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Британското Министерство за одбрана: Путин ќе мобилизира повеќе луѓе, следната цел се студентите

Русија најверојатно ќе воведе регрутација за уште повеќе луѓе за да ги задоволи зголемените воени потреби, тврди британското Министерство за одбрана.

Во најновиот разузнавачки извештај, Министерството соопшти дека пратениците во руската Дума во понеделникот воведоа нацрт-закон за промена на возраста за воена служба за мажи на 21-30 години, од сегашните 18-27 години.

Законот најверојатно ќе биде донесен и ќе стапи на сила во јануари 2024 година, се вели во извештајот.

„Руските власти веројатно се подготвуваат да олеснат пошироко регрутирање за да ги задоволат нивните воени потреби. Многу мажи на возраст меѓу 18 и 21 година во моментов бараат ослободување од воена служба бидејќи студираат на универзитети. Властите многу веројатно ја менуваат старосната граница за да го зголемат бројот на војници со тоа што ќе се осигураат дека студентите на крајот ќе бидат принудени да служат“, се наведува во извештајот, а пренесува Јутарњи лист.

Министерството соопшти дека Русија сè уште официјално им забранува на регрутите да работат во Украина, иако „најмалку стотици од нив најверојатно служеле поради административни грешки или откако биле принудени да потпишат договори“.

Дури и ако Русија продолжи да се воздржува од испраќање регрути во војна, дополнителните регрути ќе ослободат поголем дел од професионални војници за борба.

Русија спроведува воени циклуси двапати годишно, освен „делумната мобилизација“ спроведена минатата година, пишува Гардијан.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе