13.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТИЗБОР

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Џосеф Борел, рече дека очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се насочени кон Охрид.

„По интензивната шатл-дипломатија меѓу Белград и Приштина, со претседателот на Србија и Аљбин Курти ќе разговараме за имплементацијата на анексот – составен дел од Договорот на патот кон нормализација на односите“, напиша Борел на Твитер.

Во Охрид денеска се одржува средба на високо ниво во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина.