Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нов Зеланд најави забрана за ТикТок на мрежата на парламентот до крајот на март

Нов Зеланд објави дека до крајот на март ќе ја забрани употребата на кинеската апликација ТикТок на уреди со пристап до мрежата на парламентот поради загриженост за сајбер безбедноста.

Главниот извршен директор на парламентарната служба на Нов Зеланд, Рафаел Гонзалес-Монтеро, изјави за „Ројтерс“ дека одлуката е донесена по совети од експерти за сајбер безбедност и дискусии во владата и со други земји.

Загриженоста се зголеми на глобално ниво поради можноста кинеската влада да пристапи до локацијата и податоците на корисниците преку Byte Dance, кинеската матична компанија на ТикТок.

Американската администрација побара оваа недела кинеските сопственици на ТикТок да се откажат од својот удел или апликацијата може да се соочи со забрана од САД.

Велика Британија вчера ја забрани апликацијата ТикТок на владините телефони.

Владините агенции во САД имаат рок до крајот на март да ја избришат апликацијата од официјалните уреди.

ТикТок соопшти дека верува дека неодамнешните забрани се засновани на, како што наведува, „фундаментални заблуди и поттикнати од поширока геополитика“, истакнувајќи дека потрошил повеќе од 1,5 милијарди долари на ригорозна заштита на податоците и отфрлање на обвинувањата за шпионирање.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе