Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Медведев за соборениот дрон: Американците целосно полуделе

Поранешниот руски претседател и актуелен втор човек во рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, на „Телеграм“ објави за падот на американскиот дрон.

„За американскиот дрон – кратки заклучоци: нема меѓународна конвенција на оваа тема. Чикашката конвенција од 1944 година и другите меѓународни документи не ги регулираат овие прашања. Патем, ќе потсетам дека Американците го уништија договорот за отворено небо, кој даде право на воени инспекции“, напиша Медведев.

Тој додава дека сè уште се формира домашната легислатива. „Сепак, воздухопловните кодекси ги користат термините „забранети зони“ и „ограничени зони“. Значи, во согласност со член 15 од Граѓанскиот законик, забранети зони, опасни зони (области на полигони за обука, минирање итн.), ограничени зони за летови на летала и други елементи на структурата на воздушниот простор се определуваат кои се основани за вршење работи во воздушниот простор.

„Тоа е она што го прави владата. Беспилотните летала исто така мора да ги следат овие правила. Особено во период на непријателства, што им е познато на сите корисници на воздушниот простор. Освен тоа, понекогаш е тешко да се поправи моментот кога авион или беспилотно летало влегува во територијалното море“.

„И тоа е дел од нашата територија на која се протега нашиот суверенитет“, рече Медведев.

„Едноставно кажано, Американците целосно полудеа“, рече тој додавајќи дека воените контакти со нив сепак треба да се одржуваат, особено по изјавите на сенаторот Греам дека е неопходно да се соборат руски авиони.

„Патем, авионски несреќи понекогаш се случуваат со такви суштества“, рече Медведев.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе