Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Масакр во Канада: Tинејџер ја застрела мајка си, уби двајца полицајци, па се самоуби

Тинејџер (16) пукал во мајка си и убил двајца полицајци пред да се самоубие во Едмонтон, Канада, соопштија локалните власти.

Полициски функционер и висок владин функционер изјавија дека мажoт пукал и ја ранил неговата мајка во стан во градот Алберта. Двајца патролни службеници биле убиени при доаѓањето на местото на настанот околу 12.47 часот, пишува Гардијан.

Началникот на полицијата во Едмонтон, Дејл Мекфи рече дека осомничениот се застрелал себеси.

Жената е пренесена во болница со повреди опасни по живот, каде и понатаму е во тешка, но стабилна состојба.

Мекфи ги идентификуваше починатите полицајци како Тревис Џордан (35), кој беше во силите на Едмонтон осум и пол години, и Брет Рајан (30), офицер пет и пол години.

„Не можам да ви кажам колку сме уништени што ги изгубивме“, рече Мекфи.

Рајан беше опишан како столб на заедницата и долгогодишен хокеарски судија во младинската лига.

Дарси Картер, од Здружението за хокеарски малолетни лица Спреус Гроув, рече дека полицаецот и неговата сопруга чекале дете.

Рајан бил болничар пред да стане полицаец и бил страстен за својата работа во спроведување на законот, рече Картер.

„Тоа е нешто што никогаш нема да го заборавам… неговото лице блескаше кога тој говореше за својата работа“.

Канадскиот премиер Џастин Трудо упати на Твитер сочувство и поддршка до најблиските и колегите на полицајците.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе