Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Аналитичарите: Пеколната машина на Путин во полн замав – кобниот план за Молдавија има три фази, а првата е веќе почната

Пред неколку дена, на конференција во Белата куќа, Џон Кирби, портпаролот на американскиот Совет за национална безбедност, го шокира светот со сознанието дека Русија планира да анектира уште една европска земја – Молдавија. Само неколку дена подоцна во јавноста излезе планот за уништување, кој се состои од три клучни фази и вклучува поткопување на политичкиот, одбранбениот и на економскиот сектор. Иако на многумина им беше тешко да поверуваат, се чини дека неговата имплементација веќе е почната. Имено, Москва одлучи „Газпром“ повеќе да не испорачува руски гас за Молдавија, пишуваат медиумите во регионот.

Оваа вест ја потврди и молдавскиот министер за енергетика, Виктор Парликов.

„Нема да трпиме уцени од ‘Газпром’ поради тешкотии во плаќањето на испораките“, рече Парлицов.

Како што наведе тој, од декември „Газпром“ го снабдува само сепаратистичкиот регион Приднестровие во Молдавија, кој е поддржан од Русија, а централните власти во Кишињев не добиваат ништо.

„Приднестровие не плаќаше гас порано, а не плаќа ниту сега. „Газпром“ го дозволуваше тоа 30 години за да го спречи неговото уништување“, рече министерот и додаде дека руската страна очигледно не разбира дека со суспендирањето на гасот за Молдавија директно го загрозува опстанокот на регионот што го поддржува.

Оваа одлука на руската страна многу аналитичари ја толкуваат како почеток на спроведувањето на овој план. Тој се фокусира на три основни точки – политичкиот, воениот и одбранбениот сектор, хуманитарниот сектор и трговскиот и економскиот сектор.
Потекнува од истата претседателска администрација за прекугранична соработка, која разви слична стратегија за анексијата на Белорусија.

Група разни експерти внимателно работеа на стратегијата за Молдавија, како и за Белорусија. Тој, според написите, е создаден во есента 2021 година со помош на рускиот Генералштаб на вооружените сили и главните московски разузнавачки служби: ФСБ, СВР и ГРУ.

Како што се вели во него, таа е насочена кон „спротивставување на обидите на надворешните актери да се мешаат во внатрешните работи на Молдавија, со цел да се зајакне влијанието на НАТО и да се ослабат позициите на Руската Федерација“.

Молдавскиот премиер Дорин Речан потврди дека содржината на планот на Кремљ го одразува она што тој и многумина во неговата влада го знаат долго време, пишува во новинарските извештаи.

„Русите долго време се обидуваат да обезбедат Молдавија да го изгуби суверенитетот над својата надворешна политика. Овој документ го потврдува тоа. Гледаме дека нè третираат како сателит над кој лесно може да вршат контрола“, рече Речан.

Како што рече, со години не обрнувале внимание на пропагандата и на руските ТВ-канали, кои секогаш биле присутни.

„Кога почнавме да ги затвораме, пропагандата се префрли на Telegram, Facebook, VKontakte и TikTok. Со Telegram и TikTok не можеме да направиме ништо друго, освен да го пресечеме кабелот. „Триесет и нешто години пропаганда – сега го гледаме ефектот“, рече Речан.

Дејвид Крамер, поранешен функционер на Стејт департментот, нагласува дека иако едвај ја признава Молдавија како посебна држава, документот ја третира Молдавија како податлив сателит, кој може да се контролира и има ефект на целосно блокирање на западното влијание.

Кога станува збор за поткопување на политичкиот сектор, тоа во февруари го посочи претседателката на Молдавија, Маја Санду, која ја обвини Москва дека планира да ја собори нејзината влада.

„Планот вклучуваше саботажа и воено обучени луѓе маскирани како цивили за да вршат насилни акции, да напаѓаат владини згради и да земаат заложници“, рече Санду.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе