Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Украина бара од Сараево да воведе санкции за руски бизнисмен: „За една година регистрирал 15 компании во сопственост на Руси“

Украина бара од Сараево да воведе санкции за рускиот бизнисмен Игор Часник, бидејќи тој управува со фирмите на олигарх близок до рускиот претседател Владимир Путин, пишува сараевскиот портал „Детектор“.

Се вели дека Часник е еден од неколкуте десетици Руси кои регистрирале најмалку 30 компании во Сараево по почетокот на војната во Украина.

Како што пишува порталот, Часник ја основал компанијата во Сараево преку приватникот Кемал Муратовиќ, кој, како што се наведува, со години им нуди на странците во Босна и Херцеговина да основаат фирми и да добијат државјанство на БиХ за одредена цена.

Само во последната година, велат, регистрирал 15 фирми во сопственост на Руси, а минатата есен му помогнал на Часник да регистрира истоимена фирма со широк спектар на дејности.

Муратовиќ, пишува порталот, кој со години живеел во Руската Федерација, тврди дека не знаел кој е неговиот клиент, а Часник на руската државна телевизија го прикажувале како директор на проектите на најголемите компании за гас, додека официјалната веб-страницата на претседателот на Русија објави за посетата на Путин, каде што домаќин му бил Часник.

Поради неговата позиција во компанијата „Јамал ЛНГ“, Украина сега им предлага на другите земји да го санкционираат Часник со образложение дека приходите од гас и помагаат на Русија да ја финансира инвазијата.

Во БиХ 70 компании се во сопственост на Руси

Во Босна и Херцеговина во моментов има 70 компании во сопственост на руски државјани. Дури 30 фирми се основани или купени во последните 12 месеци, а соговорниците на „Детектор“ велат дека една третина не можат да работат бидејќи не можат да отворат главна трансакциска сметка.

Некои, велат, го надминале овој проблем со купување на веќе постоечки фирми со отворени сметки.

Според „Детектор“, мнозински сопственик на „Јамал ЛНГ“ денес е „Новатек“ – еден од најголемите руски производители на гас, во кој Часник е еден од директорите.

„Детектор“, исто така, пишува дека Часник сè уште не го започнал својот бизнис во Сараево, а неговиот посредник Муратовиќ вели дека го задржуваат банките кои не сакаат да отворат сметка за него, како и за повеќето други руски граѓани.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе