Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Путин: Актуелните светски проблеми почнаа по распадот на Советскиот Сојуз

Современите меѓународни проблеми почнаа по распадот на Советскиот Сојуз, изјави вчера рускиот претседател Владимир Путин одговарајќи на прашање на еден од вработените во фабриката за авиони во Улан-Уде при посетата на таа компанија.

„Се разбира, сите проблеми почнаа по распадот на Советскиот Сојуз. Тогашниот светски поредок по Втората светска војна го изградија земјите што победија во таа војна“, рече Путин.

Тој потсети дека државите тогаш „ги поделија зоните на своето влијание меѓу себе и не се мешаа една со друга“.

„Се разбира, имаше доволно проблеми, вклучувајќи ја и кризата на Карибите, но сепак СССР и САД коегзистираа“, рече тој.

Путин нагласи дека биполарниот светски систем почна да се урива по распадот на Советскиот Сојуз кога геополитичките интереси за Западот станаа поважни од конфронтацијата со Советскиот Сојуз.

Тој рече, како што јави „Тасс“, дека неговата земја со децении трпеливо се обидувала да ги нормализира односите со Украина, но ситуацијата се променила по државниот удар во 2014 година.

„Со децении трпеливо се обидуваме да ги нормализираме односите со модерната украинска држава“, рече Путин.

„Ситуацијата драматично се промени во 2014 година кога имаше државен удар поттикнат од Западот“, рече Путин.

Според него, Русија во односите со Украина се потпирала на оние што се сметале за дел од големиот руски свет, но во 2014 година почнало нивното истребување.

„Ние се потпиравме не само на населението што зборува руски во Украина. Целата земја таму во основа зборува руски. Се потпиравме на оние што се сметаа себеси за дел од големиот руски свет, дел од нашата култура, дел од нашата лингвистичка средина и дел од нашата заедничка традиција. Се потпиравме на овие луѓе“, рече Путин.

Тој нагласи дека „по 2014 година, почна физичкото истребување на оние што се залагаа за развој на нормални односи со Русија“.

Тој потсети дека, кога се појави проблемот со Крим, Русија, едноставно, не можеше да им помогне на тие луѓе.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе