Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Активистка во Полска осудена на осум месеци општествено корисна работа поради помагање при абортус

Полјачката Јустина Виџињска е осудена на осум месеци општествено корисна работа поради незаконско помагање на друга жена да абортира.

Абортусот е речиси целосно забранет во Полска, а Виџињска е првата активистка на која и се суди за помагање, објави Би-Би-Си.

Судот во Варшава ја осуди активистката која и помогнала на друга жена да набави апчиња за абортус, објави Асошиетед прес.

Активистите за човекови права внимателно го следеа случајот и веруваат дека тој ќе создаде преседан во земјата со некои од најрестриктивните европски закони за абортус.

Тие стравуваат дека обвиненијата и осудите ќе создадат атмосфера на репресија, што ќе ги заплаши активистите за правата на жените и ќе ги обесхрабри да им помагаат на жените кои бараат абортус.

„Многу сме тажни од пресудата и револтирани од целиот процес. „Да се ​​осуди некого за емпатија и сочувство кон друго човечко суштество е незамисливо“, рече Ајрине Донадио.

Од друга страна, „Ордо Јурис“, ултра-католички правен институт кој се приклучи на случајот на страната на обвинителството како заинтересирана страна, ја поздрави пресудата како „важен чекор кон почитување на правото на живот на неродените деца“.

Обвинителството ја обвини Виџињска за „помагање при абортус“, што во Полска е кривично дело за кое се казнува и до три години затвор.

Жената, идентификувана во полските медиуми како Ана, има едно дете, а нејзиниот партнер ја спречил да отпатува за абортус во странство и ја пријавил во полиција за набавка на апчињата.

Полска речиси целосно го забрани абортусот, со исклучоци само кога животот или здравјето на жената се загрозени или ако бременоста е резултат на силување или инцест.

Со години се дозволуваше абортус во случај фетусот да има вродени дефекти, но во 2020 година Уставниот суд ја укина и таа можност.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе