Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

13-годишно момче се степало со врсник и 45 дена било затворено во самица, не му давале да пие вода

13-годишно момче од сојузната држава Квинсленд, Австралија, поминало 45 дена во самица додека бил во поправниот дом за малолетници во Таунсвил, каде што бил приведен поради тепачка со врсник.

Малолетникот, познат само како „Џон“, бил пуштен на условна слобода откако поминал 60 дена во притвор, а се претпоставува дека поминал 22 последователни дена во самица, јавува Би-Би-Си.

Оваа ситуација покрена сериозна загриженост за состојбата на човековите права во Квинсленд. Поради очајната ситуација за време на притворот, момчето ја поплавило ќелијата со вода од тоалетот бидејќи не му било дозволено да пие вода, изјави адвокатот на „Џон“, Тим Грау.

Грау тврди дека неговиот клиент, кој претходно не извршил никакви сериозни кривични дела, бил третиран на крајно груб начин. Тој вели дека не знае зошто момчето толку долго било во самица, но се сомнева дека тоа е поради недостиг на персонал во воспитно-поправниот дом за малолетници.

Ова не е изолиран случај, бидејќи во февруари беше откриено дека друго момче од Квинсленд, исто така на возраст од 13 години, со пречки во развојот, поминувало 78 дена затворено во ќелија по 20 часа на ден.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе