Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Убиена жена во цвеќарница, по два дена – нападнат и маж: зголемен стравот од сериски убиец

По убиството на цвеќарката Беатрикс Г. (50) во Лихтенфелс, Баварија, во тој регион расте стравот од можен сериски убиец.

Само 48 часа по убиството на цвеќарката, непознато лице на оддалеченост од шест километри од првото место, нападнало маж (39) со нож и побарало пари. Мажот во неделата вечерта околу 21 часот успеал да му побегне на напаѓачот. Сепак, „Билд“ пренесува дека нема трага од него, ниту од убијците на цвеќарницата.

Портпаролот на полицијата во Горна Франконија зборуваше за потенцијалната поврзаност помеѓу нападот и убиството во цвеќарницата.

„Полицијата стандардно проверува можни конекции“, рече тој.

Во понеделникот полицајци го блокираа влезот на цвеќарницата, а наоколу се шетаа луѓе во бели заштитни костими. Пред цвеќарницата беа оставени свеќи и цвеќиња.

Беатрикс беше убиена во петокот вечерта во мал град со приближно 20.000 жители. Ниту три дена подоцна, гратчето во Горна Франконија не мирува.

По сè уште нерасчистеното убиство, во градот расте стравот, полицијата трага по млад човек на возраст од 20 до 40 години, а многу жители се сомневаат дека сторителот е бегалец.

Сепак, полицијата вели дека засега нема докази за тоа.

Работничката во пекарница, Хајке Хепел (53), ја познавала жртвата 20 години бидејќи работела во иста населба.

Соседите велат дека жената останала во продавницата долго по затворањето подготвувајќи украси за следниот ден. Нејзиното тело било откриено дури околу 21 часот од случајни минувачи, кои се прашувале за отворената врата на продавницата и за украсите што сè уште стоеле надвор од продавницата.

Внатре го пронашле телото и веднаш ја известиле полицијата. Тие биле сослушани, но не се знае дали дале информации за можниот убиец.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе