Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Санта мраз со големина на Лондон се отцепи од Антарктикот

Научниците ги објавија првите воздушни снимки на огромна санта мраз што се отцепи од ледениот гребен на Антарктикот во јануари.

А81, санта мраз со големина на Лондон, се отцепи од Брунт Риџ претходно оваа година, една деценија по појавувањето на првите пукнатини.

„Ледениот брег со оваа големина ќе има големо влијание врз океанските екосистеми, кои содржат богатство од разновидни морски животни. Овие влијанија може да бидат и позитивни и негативни“, објасни екологистот Герајнт Тарлинг, како што објави „Сајанс алерт“.

Воздушна фотографија направена од Британското антарктичко истражување (БАС) покажува колку навистина е масивен овој леден блок, кој, дури и кога се гледа од високо во воздухот, изгледа како бескраен замрзнат лист. Но, она што можеме да го видиме е сè уште само дел од вкупната санта мраз, а најголемиот дел од неговата маса се протега на стотици метри во длабочина.

А81 сега плови на околу 150 километри од местото каде што некогаш му се приклучувал на поларниот континент. „Како што ледениот брег се топи, ќе ослободи многу хранливи материи, кои би можеле да го фаворизираат растот на микроскопските растенија, како што е фитопланктонот во основата на океанските синџири на исхрана“, рече Тарлинг од БАС.

„Негативната страна е што со толку големо топење многу свежа вода се фрла во океанот, што го намалува нивото на соленоста и ја прави водата несоодветна за многу фитопланктони и зоопланктони, што може да влијае на понатамошниот синџир на исхрана – риби, птици, фоки и китови“, додаде тој.

БАС продолжува внимателно да го следи А81 заедно со другите ледени брегови во областа, вклучително и А76а, за да остане во тек со сите ризици што може да ги претставуваат овие отцепени ледени плочи. Се очекува А81 да ја следи крајбрежната струја на Антарктикот, но А76а пренасочува кон некои острови. А76а моментно е најголемата пловечка санта мраз на Земјата, двојно поголема од А81.

Големината на ледената формација А81 е приближно колку Лондон со неговите предградија. „Овој настан на распаѓање беше очекуван и е дел од природното однесување на ледениот гребен. Тоа не е поврзано со климатските промени“, рече глациологот од БАС, Доминик Хоџсон.

Пукнатината на ледената покривка, која истражувачите ја нарекоа Chasm-1, беше откриена пред неколку години и оттогаш се шири додека парчето мраз конечно не се отцепи. Се очекува морската струја да ја носи сантата по должината на брегот на Антарктикот, како што се случи со претходните големи санта мраз.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе