Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Поранешен руски дипломат ја откри можната судбина на Путин доколку Русија ја загуби војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде сменет од власт доколку Русија биде поразена во војната против Украина, тврди Борис Бондарев, поранешен руски дипломат.

Кога ја почна инвазијата, Кремљ веруваше дека ќе го освои украинскиот главен град Киев за само неколку дена. Но, повеќе од една година подоцна крајот на војната не е на повидок.

Бондарев коментира како Путин би можел да реагира ако Русија ја загуби војната.

„Путин може да биде заменет, тој не е суперхерој и нема никаква супермоќ. Тој е обичен диктатор“, рече Бондарев, кој ја напушти работата како специјалист за контрола на оружјето во руската дипломатска мисија во Женева во мај 2022 година и е единствениот руски дипломат што јавно поднесе оставка поради војната.

„Ако погледнеме низ историјата, ќе видиме дека такви диктатори се соборувани одвреме-навреме. Ако ја изгубат војната и не може да им ги задоволат потребите на оние што ја поддржуваат, тогаш обично заминуваат“, додаде тој.

Бондарев смета дека ако Русите сфатат дека војната е изгубена, а Путин нема што да им понуди во замена, ќе има „разочарување и несогласување“.

„Можеби тие мислат дека повеќе не им треба Путин“, додаде Бондарев истакнувајќи дека Путин може да се обиде да претстави какви било мали придобивки како да победил во Украина.

Тој наведува дека ако Путин освои друго село, може да каже дека ги победил Украинците и ја заштитил својата нација и да ги обвини Украина и Западот што не се подготвени да преговараат.

„Доколку му се дозволи на Путин да го направи тоа, може тоа да им го продаде на русите како победа“.

Сепак, Бондарев не е сигурен дали Путин ќе успее да го убеди своето население бидејќи „повеќето луѓе не сакаат војна, тие сакаат мир“.

„Ќе биде прилично тешко Путин да ја убеди сопствената елита дека оваа победа е вредна за сите загуби и сè што изгубиле… Не ми се чини дека би биле многу среќни поради ова за да кажат: Добро, добивме неколку украински села и тоа треба да се надомести за сите загуби“, рече тој.

„Путин не треба да има што да продава како своја победа. Треба да биде понижен“, рече тој.