Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лајчак по посетата на Белград и Приштина: Нема договор без формирање Заедница на српските општини

Ако нема Заедница на српските општини, нема договор – јасна е пораката на специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, по посетата на двете земји.

Европскиот дипломат во претходните денови го подготвуваше теренот за следниот состанок меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, закажан за 18 март во Охрид, а исто така посочи дека ако се погледне предлогот на ЕУ, во него се зборува за нормализација, а не за некаква капитулација.

„Целта е да се бара ‘вин-вин’ ситуација и да се отворат европските врати“, изјави Лајчак за РТС.

Нагласи дека мора да се формира Заедница на српски општини во Косово и без тоа не може да има договор. ЗСО, додаде, мора да се гради по моделот договорен во 2013 и 2015 година, пишува „Еуроњуз.рс“.

Европскиот претставник објасни дека во Европа постојат модели на самоуправување на малцинските народи, а како што рече: никој не треба да се плаши од тоа. ЕУ предложила 15 модели како инспирација за формирање на ЗСО, а не како алтернатива. кажа тој.

Целта на средбата во Охрид, како што забележува Лајчак, е решение за исполнување на договорот кој има таква поддршка од ЕУ каква што, како што вели, не памети во минатото. Тој нагласува дека „целта не е некој да победи или загуби“.

Иако во фокусот на разговорот е европскиот предлог, ЗСО остана камен на сопнување. Сепак, пораките кои можеа да се слушнат изминативе денови навестуваат дека ова прашање и тоа како ќе биде во фокусот.

Лајчак во Белград прво се сретна со претседателот на Србија, а потоа и со претставници на опозицијата, по што вечерта уште еднаш се сретна со Вучиќ. По попладневниот разговор, Претседателството соопшти дека на средбата се разговарало за европскиот предлог, формирањето на Заедницата на српските општини и другите неопходни чекори во насока на нормализирање на односите меѓу Србите и Албанците.

Сè уште не е сосема јасно за кои модели би станало збор викендов, но од Западот сè почесто доаѓаат изјави дека нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина е од голема важност, а претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, наведува дека двете страни треба да го „искористат моментот“ во дијалогот и да бидат конструктивни во претстојните разговори.

Премиерот на Косово, Албин Курти, претходно денес изјави дека е оптимист за претстојната средба во Охрид и очекува да се постигне договор меѓу Белград и Приштина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе