Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СветТОП ВЕСТИ

ГЕРБ, партијата на Бојко Борисов оди на „хемиско чистење” за да и се овозможи да биде дел од новата влада

Пишува: Борјан Јовановски

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на предизборен митинг во Плевен изјави дека се откажува од своите шанси да стане премиер.

Според последните анкети, 25-27 отсто од гласачите ја поддржуваат ГЕРБ – бројка слична на оние што ја поддржуваат проевропската коалиција на десниот центар меѓу „Продолжуваме со промените“ и Демократска Бугарија (ПП-ДБ).

Анализите покажуваат дека единствената опција за создавање стабилна влада е коалицијата меѓу ГЕРБ и ПП-ДБ, но политичкото наследство на Борисов останува најголемата пречка.

Со оглед на ваквиот распоред на силите изгледа се поочигледно дека партијата ГЕРБ е пратена на „хемиско чистење” за да и се овозможи да биде дел од владејачката коалиција по изборите на 2 април. Покрај високата поддршка од гласачите, ГЕРБ е пожелен во новата владина коалиција и поради нивната прозападна ориентација што не е случај со многу други партии во Бугарија вклучително и социјалистите кои не можат да се ослободат од руските хипотеки. Сепак ГЕРБ е тешко прифатлив со Борисов и неговите пријатели вмешани во многу корупциски скандали.

Во меѓувреме се интензивираат објавите за корупциски скандали од времето на владата на Бојко Борисов. Кампањата на ГЕРБ претрпе сериозен удар поради санкциите наметнати од САД со „црните листи”

Меѓу санкционираните од САД за наводна корупција беше и долгогодишниот министер за финансии на Борисов, Владислав Горанов.

Во јуни 2021 Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД (OFAC) санкционираше тројца Бугари за корупција во Бугарија, како и нивните мрежи што опфаќаат 64 ентитети. Целта на оваа акција се познатиот бугарски коцкарски олигарх Васил Божков, поранешниот пратеник и медиумски тајкун Дељан Пеевски и заменик-шефот на Националното биро за контрола на специјалните разузнавачки уреди , Илко Жељазков, сите познати како блиско опкружување на Борисов.

Деновиве Министерот за регионален развој Иван Шишков изврши тестови на два автопати во близина на Софија, кои покажаа дека недостасува една третина од асфалтот. Еден од овие автопати беше изграден со финансии на ЕУ, исплатени во 2016 година.

.

извор Новатв

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе