Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Русинките бараат Путин да престане да ги праќа нивните сопрузи во „мелницата за месо“ во Украина

Група Русинки апелираа до Владимир Путин да престане да ги испраќа нивните сопрузи и деца на линијата на фронтот во Украина како „топовско месо“ без соодветна обука, пренесува Телеграф.

Во видео споделено на интернет, жените велат дека мобилизацијата на нови регрути во армијата е предавство откако рускиот претседател рече дека нема веднаш да бидат испратени на линијата на фронтот.

Сопругите на мобилизираните од московскиот регион снимија апел до Владимир Путин и Сергеј Шојгу. Тие се жалат дека нивните сопрузи биле фрлени како топовско месо за да се борат против Украинците по само три месеци обука, напиша активистката Хана Лубиакова на Твитер.

Жените велат дека нивните синови, сопрузи и браќа биле „фрлени како месо“ да упаднат во утврдените области во Украина. На видеото споделено од независниот Телеграм канал за вести – СОТА, тие можат да се видат како стојат во група држејќи знак на руски на кој пишува „580 посебна артилериска дивизија хаубица“, од 11 март 2023 година.

„Мојот сопруг… се наоѓа на линијата на контакт со непријателот“, вели една жена.

„Нашите мобилизирани [мажи] се испраќаат како јагниња на колење за да упаднат во утврдените области – пет одеднаш, против 100 тешко вооружени непријателски мажи“, продолжи таа.

Путин нареди мобилизација на повеќе од 300.000 мажи во септември, прва од 1941 година, што предизвика шок кај многу обични Руси. Од оние кои беа регрутирани, многумина загинаа.

Меѓу причините за големите жртви се слабата обука и недостатокот на опрема. Новите регрути пријавиле дека биле испратени во битка со старо оружје и несоодветна облека.

Тим од независни руски новинари наречен „Нема иднина проект “ вели дека властите се обиделе да ја прикријат смртта на десетици мобилизирани Руси од Волгоград кои биле испратени да се борат без никаква муниција. Групата вели дека новите регрути исто така се лишени од комплети за прва помош и топла храна, додека за време на еден тренинг мажите само „играле на телефоните“ две недели.

„Тие се подготвени да и служат на својата татковина, но според специјализацијата за која тренирале, а не како јуришници. Бараме да ги повлечете нашите момци од линијата на контакт и да им обезбедите на артилериците артилерија и муниција“, рече жената.

Критиките на групата кон Кремљ доаѓаат во услови на зголемен гнев кај руските сопруги и мајки поради војната во Украина.

Како ретко признание за неуспесите на владата, Путин минатата година им кажа на група гневни мајки дека ја чувствува „нивната болка“ за време на кореографското седење на кое понекогаш изгледаше емотивно.

Тој, исто така, рече дека биле направени „грешки“ при повикувањето на засилувањата. И покрај тоа, Кремљ навести втора мобилизација.

Пратениците предложија закон кој ќе и даде на руската Национална гарда повеќе овластувања да ги спроведува наредбите за воени нацрти и друг што ќе дозволи да се конфискува имотот од Русите кои бегаат во странство.

Подготви: Д. Мишев

извор: Civilmedia.mk

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе