11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Прајс: САД силно го поддржуваат процесот на нормализација на односите меѓу Косово и Србија

Американскиот Стејт департмент ја поздрави средбата меѓу лидерите на Косово и Србија и изрази поддршка за нормализирање на односите меѓу двете земји.

– Соединетите Американски Држави ги поздравуваат разговорите меѓу лидерите (на Косово и Србија) како дел од дијалогот со посредство на ЕУ на 27 февруари и силно го поддржуваат процесот на нормализација на нивните односи – се наведува во писмената изјава на портпаролот. на Стејт департментот Нед Прајс

Тој посочи дека средбата била добар чекор напред, но останува тешка работа.

– Договорот за анексот за имплементација е клучен за нормализација според предлогот на ЕУ. Напредокот кон формирање на заедница на општини со српско мнозинство останува клучен за градење на иднината на Косово како суверена, мултиетничка и независна земја интегрирана во евроатлантските структури – рече Прајс.