Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Потфрли системот“, шефот на станицата во Лариса со објаснување за несреќата

Истрагата треба да ја утврди точната причина за страшниот судир на два воза кај градот Лариса во Грција за кој се верува дека е човечка грешка.

Новите информации фрлаат светло врз околностите за фаталниот судир меѓу возот 62 и товарниот воз 63503.

Според последните информации од истрагата која е во тек, се чини дека до несреќата дошло поради погрешно ракување на шефот на станицата во Лариса, кој на делницата Лариса – Евангелизам го насочил патничкиот воз на пругата на која бил и товарниот воз. Треба да се напомене дека целата должина на пругата што ја поврзува Атина со Солун е двојна.

Во истите информации се споменува дека фаталната, како што се утврди, наредба на стационарецот во Лариса до патничкиот воз 62 била „помини преку излезното црвено светло до влезот во Неос Порос (т.е. следната станица по Лариса)“.

Шефот на станицата, кој беше уапсен во Лариса, наводно на полицијата ѝ рекол дека тој дал наредба за промена на патеката, но системот не ја извршил.

На местото на настанот излезе обвинител, кој ќе спроведе истрага за прекршоци за безбедност во сообраќајот со смртен исход, пренесува „Екатимерини“.

За ова дело е предвидена казна затвор од 10 години до доживотен затвор.

Според надлежни извори, ако шефот на станицата сфатил дека патничкиот воз се движел по иста линија како и товарниот, ќе наредел и двата воза да застанат пред да се приближат. Во секој случај, се очекува транскрипт од можниот разговор меѓу шефот и машиновозачот.

Од компанијата „Хеленик трејн“ сè уште немаат одговорено на прашањето како дошло до оваа катастрофална грешка, која доведе до најмалку 38 жртви.

Очевидци од патничкиот воз рекоа дека возот доцнел, а возачите биле загрижени поради конфузијата на шините.

„Доцни 20 минути, половина час, па возачот ни кажува еден час и потоа вели дека има забуна на линиите“, рече еден патник.

Друго сведоштво од кобниот воз наведува дека по застанувањето, а пред судирот, машиновозачот преку радиото рекол „Одиме, па ќе видиме каде ќе нè одведе“.

Грчкиот новинар Јанис Колатос од Лариса изјави дека Темпи е место каде што често се случуваат несреќи.

Порано, во автобуска несреќа, загинаа 15 млади, кои се враќале од годишен одмор. Следуваше уште една сообраќајна несреќа, во која загинаа 15 навивачи на Паок од Солун.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе