Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Пентагон: Одобрена продажба на ракети копје на Велика Британија

Стејт департментот одобри потенцијална продажба на противтенковски ракети Javelin на Обединетото Кралство за 125 милиони долари, објави Пентагон.

Европската побарувачка за американско оружје расте, но наместо скапа воена опрема како авиони и тенкови, шопинг листите се фокусирани на ракети со рамо, артилерија и беспилотни летала кои се покажаа како клучни за воените напори на Украина.

Продажбата на близок сојузник на САД би можела да биде прва во серијата, бидејќи голем број европски земји се обидуваат да ги обноват пратките со мало оружје за Украина.

Потенцијалниот пакет одобрен од Стејт департментот ќе вклучува техничка поддршка за 600 џавелини и логистичка поддршка, соопшти Пентагон. И покрај одобрението на Стејт департментот, нема информации дали преговорите за продажба се завршени.