Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Огромен гнев и лутина: „Многу деца загинаа заради еден идиот“

Неверување, очај и гнев владеат во Грција откако десетици луѓе загинаа во најтешката железничка несреќа во историјата на земјата.

Според извештаите на медиумите, најмалку 42 лица загинале во несреќата, која се случила на 534 километри северно од Атина, кога брз патнички воз кој се движел кон Солун се судрил со товарен воз што доаѓал на истата пруга, а потоа излетал од шините и се запалил.

Преживеаните во брзиот воз, во кој се превезувале околу 350 луѓе, рекле дека се сеќаваат само дека возот ненадејно запрел, по што вагоните биле зафатени од пламен. Многумина избегаа од пламените јазици преку прозорците, додека други беа исфрлени од возот при судирот и паднаа до 40 метри.

Спасувачите ги пребаруваат остатоците од возот што тлеат. Во блискиот град Лариса, десетици луѓе се собраа во локалната болница чекајќи вести за своите најблиски.

Никос Макрис седел со сопругата на тротоарот пред болницата, чекајќи вести за неговата снаа, која била во посета на семејството во Атина. Други чекаа на приземјето на зградата на болницата, многумина од нив плачеа.

„Таа ја нема. Овде чекаме од два часот наутро“, рече тој.

Се уште не е познато како возовите завршиле на истата пруга.

„Поради грешката на еден идиот, загинаа толку многу деца и луѓе“, рече тој, а неговата сопруга плачеше.

Другите беа многу лути. Роднина на една од жртвите извика: „ Некој гад мора да плати за ова“.

Многу од жртвите беа студенти кои се враќаа дома во Солун по долгиот викенд за почетокот на Грчкиот православен пост.

„Ќерка ми ми се јави и ми рече: „Гориме“, изјави еден маж за државната телевизија ЕРТ.

„Косата и гореше, врескаше“.

„Настана паника, се запалија каблите, огнот веднаш се прошири, а додека се вртевме горевме, огнот беше лево и десно од нас“, изјави 28-годишниот патник Стергиос Миненис.

Друг патник во еден од последните вагони рече дека почувствувал како возот се тресе и потоа се превртел.

„Успеав да излезам и да тргнам напред, возот беше свиткан под агол од 90 степени, половина висеше над карпата и гореше. Имаше пет повредени каде што стоев“, рече тој.

Долината Темпи, каде што се случи несреќата, има лоша репутација за несреќи. Во сообраќајна несреќа во тој реон во 2003 година загинаа 23 училишни деца.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе