Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Институтот за војна: Русите сè повеќе шират лажни информации, сакаат да го одвлечат вниманието

Москва ги засилува дезинформациите за да го одвлече вниманието од нејзиниот недостиг на успех на теренот, се вели во новиот извештај на Американскиот институт за проучување на војната.

Институтот се повикува на вчерашните обвинувања на Русија против САД, во кои Русите тврдат дека САД планираат провокации во Украина со употреба на токсични хемикалии.

Пред тоа руското Министерство за одбрана тврдеше дека Украина планирала напади со лажни знамиња (операции насочени кон извршување напади за сторителите да бидат обвинети на другата страна во конфликтот).

Институтот за проучување на војната рече дека Русија исто така се обидува да ја забави испораката на тенкови во Украина од Запад, кои треба да ѝ помогнат на Украина во планираната контраофанзива.

ISW рече дека порастот на погрешните предупредувања од Москва и повторените нуклеарни закани од Владимир Путин сугерираат дека руските власти се обидуваат да го одвлечат вниманието од недостиг на успех на бојното поле и да го забават снабдувањето со оружје за Украина од западните земји.

Американски тинк-тенк вели дека руското Министерство за одбрана и највисоките функционери во Москва, најверојатно, дополнително ќе ги ескалираат дезинформациите додека украинската контраофанзива се интензивира.