Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Џјинпинг: Новите односи меѓу Белорусија и Кина треба да бидат исполнети со нова содржина

Претседателите на Кина и Белорусија, Шји Џјинпингј и Александар Лукашенко денеска издадоа заедничка изјава за основните принципи за развој на стратешкото партнерство на двете земји во „сите услови во новото време“.

Белоруската новинска агенција „Белта“ објави дека Лукашенко и Шји разговарале во Пекинг во присуство на нивните соодветни делегации и тоа многу подолго од планираното. Кинескиот претседател оцени дека новите односи меѓу Кина и Белорусија треба да бидат исполнети со нови содржини.

„Новиот статус на нашите билатерални односи треба да биде исполнет со нова содржина. Денеска имаме добра можност да развиеме план за целиот опсег на нашите билатерални односи“, рече Џјинпинг.

Тој рече дека Кина е посветена на зајакнување на меѓусебната политичка доверба со Белорусија во контекст на нестабилна и турбулентна меѓународна ситуација.

„Во овој контекст Кина силно е посветена на продолжување на заедничките напори со Белорусија за зајакнување на политичката меѓусебна доверба и практична соработка во интерес на динамичен, здрав и одржлив развој на билатералните односи“, рече кинескиот претседател.

Тој изјави дека со Лукашенко се обединети во напорите за зајакнување на кинеско-белоруските односи.

„Ние сме пријатели веќе неколку години. Имаме силно нераскинливо пријателство“, рече кинескиот претседател.

Тој оцени дека Кина и Белорусија треба да се поддржуваат меѓусебно во „заштита на сопствените суштински интереси, спротивставување на мешањето надворешни влијанија во внатрешните работи, како и заштита на суверенитетот и политичката безбедност на овие две земји“.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, кој е во државна посета на Кина од 28 февруари до 2 март, на средбата со кинескиот премиер Ли Кечијанг изјави дека неговата земја поинтензивно ќе се развива со силна Кина.

„Ви посакуваме успех. Тоа е нашиот прагматизам. Ако Кина е силна, и нашата Белорусија ќе се развива и ќе биде силна“, рече Лукашенко.

Лукашенко ѝ честита на кинеската страна за успешно одржаниот конгрес на Комунистичката партија и рече дека Пекинг „го следи својот пат, никого не вознемирува и не обрнува внимание на мали залаци“.

Претседателот на Белорусија, кој 13-ти пат е во посета на Кина како претседател, повика на уште поголема соработка меѓу двете земји во сите области.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе