6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТТЕХНОЛОГИЈАТОП ВЕСТИ

Бајден даде рок од 30 дена: Избришете го TikTok од официјалните уреди

Белата куќа во понеделникот им даде на владините агенции 30 дена да се погрижат да ја немаат апликацијата TikTok на федералните уреди и системи.

Во обид да се зачуваат податоците во САД, сите федерални агенции мора да го елиминираат TikTok од телефоните и системите и да го забранат интернет сообраќајот да стигне до компанијата, изјави директорката на Канцеларијата за менаџмент и буџет Шаланда Јанг за агенциите во меморандум за упатство што го видел Ројтерс.

Забраната, која беше наредена од Конгресот кон крајот на минатата година, следеше по слични акции на Канада, ЕУ, Тајван и повеќе од половина од американските држави.

Забраната, иако влијае на мал дел од американската база на корисници на TikTok, додава гориво на повиците за целосна забрана на апликацијата за споделување видео. Загриженоста за националната безбедност за Кина се зголеми во последните недели откако кинески балон лебдеше над САД.

TikTok во сопственост на ByteDance рече дека загриженоста е поттикната од дезинформации и негираше дека ја користел апликацијата за шпионирање на Американците. Акцијата не влијае на повеќе од 100 милиони Американци кои користат TikTok на приватни уреди или уреди во сопственост на компанија.

Спонзорирано: