Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Северна Кореја го призна недостигот на храна

Севернокорејскиот претседател Ким Џонг-ун денеска одржа состанок на владејачката Работничка партија, на кој се разговараше за подобрување на економијата и земјоделството.

Според „Ројтерс“, експерти од многу земји проценуваат дека недостигот на храна во Северна Кореја неодамна се влошил како резултат на санкциите и карантинот поради коронавирусот.

Севернокорејскиот државен медиум КЦНА претходно објави дека состанокот бил „многу важна и итна задача за воспоставување правилна стратегија за развој на земјоделството“.

„Ројтерс“ јавува дека постои можност ситуацијата со снабдувањето со храна во таа земја да се влошила, а ги пренесува зборовите на официјален Сеул дека оваа средба де факто е признание дека во Северна Кореја има сериозен недостиг на храна.

Американскиот портал специјализиран за Северна Кореја, North38, тврди дека „достапноста на храна веројатно паднала под најнискиот минимум во однос на човечките потреби“ и дека недостигот на храна е најлош од големиот глад во 90-тите.

Северна Кореја е под многу строги меѓународни санкции поради нејзините програми за нуклеарно оружје и балистички ракети, а во последните години нејзината ограничена меѓународна трговија се најде под дополнително оптоварување поради карантинот и мерките против ширењето на коронавирусот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе