22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Руски војници добија високи затворски казни

Украинскиот суд приведе двајца заробени припадници на руските сили обвинети за учество во руското гранатирање станбени области на истокот на Украина, соопшти денеска украинската служба за безбедност – СБУ.
СБУ во соопштението наведе дека еден од војниците е осуден на 10 години затвор, а другиот на 9 години затвор.

Не беше наведено како се изјасниле и кога биле осудени, но се вели дека и двајцата се бореле во источна Украина и биле заробени минатата година.