Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Компанијата „Хајнц“ го бара човекот што преживеа 24 дена на море јадејќи кечап, ќе му подари брод

Елвис Франсоа, кој поминал недели изгубен на море во јануари преживувајќи главно поради кечапот што го носел со себе, би можел да добие нов брод ако производителот на кечап „Хајнц“ го пронајде, јавуваат американските медиуми.

На 14 февруари компанијата објави покана на социјалните мрежи со надеж дека ќе му влезе во трага на морнарот од островот Доминика.

Компанијата апелирала и до владата на централноамериканската островска држава, од каде што е Франсоа, како и до колумбиската морнарица што го спасила северозападно од Пуерто Боливар, Колумбија.

Но, досега ниту еден од обидите да се најде Франсоа не бил успешен, според компанијата „Хајнц“.

Затоа, продавачот на кечап побара „општата јавност да се обиде да помогне во потрагата“.

„Ги бараме сите веродостојни информации за контакт со Елвис за да можеме да му помогнеме во финансирањето нов брод опремен со технологија за навигација за да избегне нова катастрофа во иднина“, додаде компанијата.

Франсоа (47) во декември поправал чамец во близина на холандскиот дел на островот Сент Мартин кога неговиот брод бил извлечен од морето.

Тој им рекол на колумбиските власти дека му недостигале навигациски вештини за да се врати на брегот и дека поминал 24 дена на море.

Тој преживеал со шише кечап, лук во прав и коцки за супа измешани со вода.

Бил спасен кога авион го забележал неговиот брод со знак „помош“, пишуваа колумбиските власти.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе