Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Чавушоглу: Невозможно е Турција да го одобри членството на Шведска во НАТО без конкретни чекори

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денеска потсети на ветувањата на Шведска и Финска за време на нивната кандидатура за членство во НАТО наведувајќи дека е невозможно Турција да го одобри членството на Шведска во НАТО без да види конкретни чекори.

„Во однос на членството на Финска и Шведска, позицијата на Турција е јасна и транспарентна“, рече турскиот министер за надворешни работи на заедничката прес-конференција со унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, кој пристигна во Анкара во солидарна посета по земјотресите што ја погодија Турција.

Потсетувајќи дека тероризмот е една од двете главни закани за НАТО, Чавушоглу рече дека Турција очекува двете нордиски земји да одговорат на загриженоста на Анкара во врска со борбата против тероризмот.

Чавушоглу рече дека „Шведска нема преземено никакви задоволителни чекори“ од потпишувањето на трилатералниот меморандум на самитот на НАТО во Мадрид во јуни минатата година.

„Има ветувања (од Шведска и Финска) за членство во НАТО. Невозможно е да се каже ‘да’ за членството на Шведска во НАТО без да се видат конкретни чекори“, рече тој.

Тој рече дека кандидатурите на двете нордиски земји за НАТО може да се оценуваат посебно бидејќи Турција е попозитивна кон финскиот процес.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе