30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Три оружја кои го сменија текот на војната во Украина

Кога рускиот претседател Владимир Путин ги испрати своите сили во Украина пред една година, повеќето набљудувачи очекуваа брза руска победа. Овие очекувања не се реализираа. Како причина за неуспехот на руската инвазија, експертите наведуваат неколку фактори, меѓу кои и повисокиот морал кај Украинците, супериорната воена тактика, но како клучна ја посочуваат испораката на западно оружје, пишува Си-ен-ен.

Додека неодамнешните наслови направија голем дел од потенцијалот на западните борбени тенкови или системите за воздушна одбрана Патриот да влијаат на исходот на војната, овие системи допрва треба да се користат во борбите во Украина.

Има и други оружја кои веќе помогнаа да се промени текот на војната. Ова се трите клучни оружја што им помогнаа на Украинците да се одбранат од рускиот напад.

Џавелин (копје)

На самиот почеток на војната, борците од двете страни очекуваа дека руските оклопни колони ќе почнат да навлегуваат во украинската престолнина Киев за неколку дена. На Украинците им требаше нешто за да го уништат тој напад, и го најдоа во форма на копје, противтенковска наведувана ракета испукана од рамо што може да ја управува едно лице.

Дел од неговата привлечност лежи во неговата леснотија на користење, како што објаснува производителот Lockheed Martin. Копјето е оружје за оган и заборав. Штом нејзиниот оператор пука, тие можат да трчаат за да се покријат додека проектилот го наоѓа патот до целта.

Ова беше особено важно во раните денови на војната, бидејќи Русите обично остануваа во колони кога се обидуваа да влезат во урбаните области. Операторот на копјето може да пука од зграда или зад дрво и да исчезне пред Русите да возвратат.

Исто така, копјето е добро да ја погоди слабата точка на руските тенкови, нивните хоризонтални површини, бидејќи неговата траекторија се криви нагоре по лансирањето, а потоа паѓа на целта одозгора. Тоа можеше да се види на сликите на руските тенкови со изгорени одбранбени куполи на почетокот на војната.

ХИМАРС
Целосното име е M142 High Mobility Artillery Raket System. Станува збор за „борбено докажан, за сите временски услови, 24/7, смртоносен и брз прецизен оружен систем за удар“, тврди американската војска.

Едноставно, Химарс е камион тежок 5 тони што носи капсула што може да лансира шест проектили речиси истовремено, испраќајќи ги нивните експлозивни боеви глави далеку зад линиите на фронтот, а потоа може брзо да ја смени позицијата за да избегне контранапад.

„Ако копјето беше иконско оружје во раните фази на војната, Химарс е култно оружје во подоцнежните фази“, напиша во јануари Марк Кансијан, виш советник за програмата за меѓународна безбедност во Центарот за стратешки и меѓународни студии.

Химарс истрелува муниција наречена воден ракетен систем со повеќе цевки (GMLRS) која има дострел од 70 до 80 километри, а нивните системи за водење GPS ги прават исклучително прецизни, на околу 10 метри од наменетата цел.

Нападите ги принудија „Русите да ги преместат своите складишта за муниција подалеку одзади, намалувајќи ја расположливата огнена моќ на руската артилерија во близина на линиите на фронтот и отежнувајќи ја логистичката поддршка“, напиша Јагил Хенкин, професор на колеџот за команда и штаб на израелските одбранбени сили. Употребата на ракети со долг дострел за погодување цели како што се мостовите ги наруши напорите за снабдување на Русија, рече тој.

Покрај во САД, европските верзии на Химарс беа испратени и во Украина, германскиот систем МАРС 2.

ТБ2 Бајрактар
Беспилотното летало со турски дизајн стана едно од најпознатите беспилотни летала (UAV) во светот благодарение на неговата употреба во војната во Украина.

Релативно е евтин, направен од заеднички делови, има смртоносен удар и ги снима своите напади. На снимката се гледа како уништува руски оклоп, артилерија и линии за снабдување со ракети, ласерски наведувани проектили и паметни бомби кои ги носи.