10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Војна во УкраинаСВЕТ

Чешкиот претседател не ја отфрла можноста Украина да направи територијални отстапки на Русија за да склучи мировен договор

Чешкиот претседател Петр Павел не го отфрли сценариото во кое Украина би можела да направи територијални отстапки на Русија за да склучи мировен договор. Ова го изјави во интервју за ,,Сусплаин”.

– Реков: ќе направиме се за Украина да победи оваа година, но да бидеме подготвени за други можни исходи. Еден од нив може да биде подолга војна. Некои сценарија би можеле да се заклучат кога не само граѓаните, туку и политичкиот врв ќе станат свесни дека придобивките од враќањето на целата територија ќе имаат неподнослива цена, на пример во вид на човечки животи – рече шефот на чешката држава.

Павел појасни дека не му нуди отстапки на Киев – таква одлука може да донесе само владата на републиката.

– Многу е полесно да ви кажам дека треба да се држите до принципот „до последната капка крв“. Звучи добро, но тоа не е моја крв, туку твоја. Затоа велам дека зависи од вас – резимира Павел.